Макар да е вече на 60 години, хижата младее и се е превърнала в уютен туристически дом в сърцето на Същинска Средна гора! С чисти стаи, нови бани и тоалетни, обновена столова, парно отопление и външно пространство за отмора с чешма и барбекю, хижата се гордее с новите си стопани – млади, ентусиазирани хора. Те посрещат гости от цялата страна с открити сърца, усмивки и уважение.
Милото тържество за годишнината на хижата, проведено на 14 септември, събра туристи от ТД „Орела 1935“ – Хисаря, ТД „Васил Левски“ – Карлово, ТД „Руен“ – Пловдив, младежи и туристи ветерани от Старосел, Мътеница, Паничери, Старо железаре и Каравелово. Специални гости бяха дъщерята, внуците и правнуците на заслужилия деятел на БТС Енчо Енчев (40 години е бил председател на дружеството). Бившите председатели на ТД „Орела 1935“ Стоян Чолаков и Иван Чавов разказаха за създаването на дружеството, за строежа и дългия живот на хижата чрез спомени, документи и мултимедийна презентация за нейната история.
Настоящият председател на дружеството Пенка Нейчева и Васил Николов – член на Управителния съвет на БТС, връчиха почетни отличия за заслуги на туристи, участвали в облагородяването на хижа „Фенера“ – Стоян Чолаков, Иван Сугарев, Стаю Чолаков, Пенка Стойнова – Графинята, Живко Гаргов и Славка Бойчева. Посмъртно с плакет от БТС бе удостоен и Тодор Нейчев – строителят на хижата. Наградата бе приета от неговия син Петко Нейчев.
Правнучките на Енчо Енчев – Теодора и Елена откриха паметна плоча в чест на строителите, а Ивана и Ирина Райчинови, заедно с Иван Златилов, посрещаха гостите и рецитираха стихотворение за хижа „Фенера“! Гостоприемните наематели на хижата бяха приготвили вкусен курбан за всички присъстващи.
Туристическо дружество „Орела“ благодари на всички, които уважиха тържеството, както и на Община Хисаря, Стоян Стехов – „Touch gastronomy”, Агенция НИ „Реджина“, „Малаков“ ООД от Хисаря; Мандра в с. Житница и винарска изба „Козя грамада“ за оказаната подкрепа.
Заповядайте на хижа „Фенера“ – мястото е много красиво, с невероятна енергия и магнетизъм, с уникални археологически паметници от V – IV век пр.Хр. и прекрасни гледки към Стара планина, Розовата долина, необятното Тракийско поле и Родопите!
Ще ви посрещнем с топъл чай, вкусен боб с манатарки и любов!
Маиа АПОСТОЛОВА
За историята на хижа „Фенера”
През 1959 г. хисарските туристи вземат решение за построяване на хижа с име „Фенера" под едноименния връх. За целта дружеството възлага на архитект Духнев от София да изготви проект по негово задание.
Първоначално строителството започва на южния склон на връх Фенера. Но тъй като това е вододайна зона за селата Старосел и Мътеница, жителите на тези села организират протест и се налага строежът да се премести на източния склон, където е сега хижата. Поради трудния терен строителството върви бавно и продължава от 1960 до 1964 г. Голяма помощ оказва Министерство на отбраната, което предоставя два хеликоптера, с които се пренася цялото вътрешно оборудване – легла, шкафове, столове, маси и други по-едри предмети, за което решаваща роля изиграва тогавашният министър Добри Джуров. В строителните дейности участват хора почти от целия град Хисаря, Старосел, Мътеница, Паничери и Момина баня.
Първата копка на прави бригадата на Иван Въргов (баща на естрадната певица Мими Иванова) от квартал Момина баня, а самото строителство се извършва от бригадата на Тодор Нейчев от с. Мътеница. Оперативното ръководство се води от Енчо Енчев и Васил Колчев, които за 20 дни осигуряват водохващането за новия обект. Активна помощ по строителството оказват двама кметове на Хисаря - Дельо Йовчев и Стефан Петков, председатели на ТКЗС, Наркооп Хисаря, както и ръководители на различни организации и институции от Хисаря. Неоценима е и помощта на Райко Дамянов, зам.-председател на Министерски съвет и обществен председател на БТС, както и секретарят на БТС Георги Божков, осигурили финансовите средства от БТС. Пряк ръководител на строежа е инж. Рангел Витев.
Тържественото откриване на хижата става на 6 септември 1964 г., а година по-късно започва и строителството на пътя от град Хисаря до хижа „Фенера". Той се поддържа в добро състояние чак до 1990 г., но в настоящия момент по него могат да преминават само автомобили с висока проходимост.
Хижата привлича много туристи, защото природата наоколо е прекрасна. Неслучайно върхът, който се намира само на 15 минути от нея, носи името Фенера. Според легенда още от древни времена на най-високата точка на върха (1481 м) при сигнал за опасност е бил пален специален фенер, който препредавал светлини през връх Богдан чак до връх Ботев. И действително, от връх Фенера съвсем ясно се виждат и двата върха, та дори и най-високите била на Рила, Пирин и Осогово.