На 15 август 2024 г. за 18-а поредна година се проведе възпоменателен поход по пътя на четата на Капитан дядо Никола (Никола Филиповски). През август 2006 г., по инициатива на Митю Калчев и Кунка Дабкова - председатели на Клуб на туристите ветерани в град Трявна е възстановен походът от село Енчовци до лобното място на войводата в махала Дончовци. В традиционния поход участваха организаторите от Община Трявна и туристи от ТД „Планинец“ - Трявна, КТВ „Моско Москов“ – град Лясковец с ръководител Гинка Кирчева и туристи ветерани от клуб „Стария бук“ - Трявна и село Енчовци.
В ранното утро на големия християнски празник Успение на Света Богородица на площада пред старата часовникова кула в град Трявна, след кратка информация за програмата на похода групата се отправи с автобус към село Енчовци, изходна точка на похода. Там пред църквата "Св. Успение Богородично" ни посрещна Райна Събева - председател на местното Народно читалище „Отец Паисий-2020”, почерпи с чаша кафе, накратко разказа историята за преминаването на четата през селото и пожела успешен поход.
Ръководителят на похода Мариана Николова - председател на ТД „Планинец“ - Трявна представи водача на похода Кольо Дабков, който запозна участниците с маршрута и даде началото на пешеходния преход. Точно в 12 часа бяхме пред читалището в Новата махала, днес квартал на Габрово, дало на България велики мъже като първия премиер Тодор Бурмов, Васил Априлов и Николай Палаузов, основали първото новобългарско училище - Априловската гимназия. Тук походниците бяха посрещнати от Боряна Христова - секретар на местното Народно читалище „Зора-1872” така, както е била посрещната четата преди 168 години - с хляб и сол. Пред паметника на априлци Росица Данаилова разказа за живота и делото на Никола Филиповски (Капитан дядо Никола). Кольо Дабков припомни думите на войводата, изречени пред жителите на селото: „Свободата без жертви не може. Може и да не сполучим, но ще посеем поне семето, от което ще изникне чистата свобода”.
С пожелание за успешен поход се отправяме към Соколски манастир, където се установява четата след Новата махала и освещава знамето си. Отслужена бе молитва в памет на войводата и четниците. Възпоменателното тържество продължи в Габрово, в района на гърбавия мост Шипка (днешния Шиваров мост), където четата води единствената си битка. Тогава габровци дошли да посрещнат четата. Надвечер Капитан дядо Никола разбира за предателство и се обръща към събралото се множество : „Запомнете дядо си Никола : Аз сега покачвам звънче, което след време ще стане камбана!” В късния следобед се покланяме пред лобното място на Капитан дядо Никола и в нас отекват пророческите му думи, защото неговото звънче стана камбана, която бе чута след 20 години - през април 1876 г. множество патриоти дадоха живота си по подобие на Капитан дядо Никола, за да предизвестят свободата на родината.
инж. Пламен ПЕТРОВ