На 28.05.1980 г. в резултат на почти 30 години проучване на пещерите в Родопите от спелео клуб „Студенец“ под ръководството на учителя Димитър Райчев, в гр. Чепеларе отваря врати Музей на родопския карст. В него натрупаните от тези проучвания голямо количество находки намират своя дом.
Експозицията включва пет теми, които разкриват тайната на науката за пещерите - Спелеология.
В първата тема „Геология“ музеят показва, че Родопите са най- старата суша на Балканите, минералното богатство на планината и най- интересния експонат в тази тема- Рубина.
В тема „Петрография“ посетителите се запознават с науката, която изучава скалите, механизма за тяхното образуване и тяхната естествена украса.
„Биоспелеологията“ е темата, която представя съвременните обитатели на пещерите, гръбначни и безгръбначни, като особено внимание е отделено на емблематичното семейство на Прилепите.
„Палеонтология“ е науката за отдавна изчезналите животни, като в тази тема е и най- атрактивният експонат на музея – цял сглобен скелет на Пещерна мечка.
Последната тема показва присъствието на човека в пещерите- „Пещерна археология“. Един от най- интересните експонати в темата е бронзова брадвичка, която е едва шестата намерена на територията на Родопите.
В музея се съхраняват повече от 4000 образци от живата и нежива природа на България и Родопите.
Работно време:
09:00 – 12:00 ч. и 13:30 – 17:30 ч.
Входни такси:
възрастни - 3 лв.
деца и пенсионери - 2 лв.
лица с ТЕЛК и деца до 7 г. - безплатно
беседа – 10 лв.
тел.: 03051 81 37 и 088 939 8137
гр. Чепеларе, ул. „Шина Андреева“ № 7А
Добави коментар