Парк-музей “Владислав Варненчик” е мемориален комплекс, разположен в центъра на бойното поле от средата на ХV век, сред уникален парк на площ от 30 декара. На 10.11.1444 година в битка за освобождението на Балканите и Югоизточна Европа загива полско-унгарският крал Владислав ІІІ Ягело, наречен посмъртно Варненчик. В негова чест в западната част на града през 1935 година е изграден символичен мавзолей. Председател на комитета по строителство е големия български лечител, общественик и духовен учител полк. Петър Димков. Негови лични предмети, снимки, медали и оръжие са дарени на музея от семейството му и са изложени в единствената в България постоянна експозиция.
През 1964г, по повод 520-та годишнина от битката при Варна, е построена музейна сграда, в която е открита първата музейна експозиция. През същата година е издигнат паметник на Янош Хуняди - главнокомандващ армията на крал Владислав.
Парк-музей „Владислав Варненчик” е филиал на Националния военноисторически музей – София.
В музейната експозиция се намират единствените в страната рицарски доспехи от епохата. Посетителите имат възможност да видят :
- оръжия и снаряжения от ХV век, намерени на бойното поле;
- картини, скулптури, гравюри и други произведения на изкуството, посветени на Варненската битка;
- знамена, макети, карти и гербове;
- документи, дневници, писма и снимки.
На територията на парка се намират две тракийски могили. В парка са разположени командния пункт на султан Мурад II и еничарски ров от времето на сражението. Построени са символични саркофази на загиналите християни със средновековните гербове на държавите – участнички във Варненската битка – български, унгарски, хърватски, полски, украински, чешки, словашки, влашки и папски.
Музейният парк е разположен на 30 декара площ. Създаден е по план на чеха Антон Новак, който разработва и идеята за Морската градина. Тук се провеждат образователни програми за ученици.
Работно време:
Май- октомври:
9.30- 17 часа ( почивен ден – понеделник);
Ноември – април :
9.30- 17 часа (почивни дни: неделя и понеделник )
Цени на билети:
За ученици, студенти, пенсионери и хора с увреждания – 2 лв.
За възрастни – 5 лв.
Семеен билет – 10 лв.
Комбиниран билет за НВИМ и трите негови филиали във Варна и Пловдив :
Индивидуален( за възрастни) – 15 лв.
Семеен – 25 лв.
Парк- музей на бойната дружба предлага безплатно ползване на индивидуални пътеводители с превод на надписите в цялата експозиция на руски, полски, унгарски и немски език.
Безплатен вход за посещение – всяка последна сряда от съответния месец.
БЕСЕДИ:
Беседите се водят от квалифицирани екскурзоводи на български, английски и полски език. За беседа на полски и английски език е необходима предварителна заявка.
Цените на беседите, независимо от броя на посетителите в групата, са :
Обща на български език – 15 лв.
Обща на чужд език – 25 лв.
Специализирана – 20 лв.
Контакти:
Адрес: Гр. Варна, бул. „Янош Хуняди”№55
e-meil vl [bts] varnenczik [hop] abv [bts] bg
телефон: 052 74 03 02
ww.varnenchikmuseum.com
ТРАНСПОРТ:
Автобус № 22 – до спирка „Парк-музей Владислав Варненчик”;
Автобус № 118 и тролейбус № 82 – до спирка „Мебелна палата”;
Автобус № 148 – до спирка КАТ;
От комплекси „Златни пясъци” и „Св.Св. Константин и Елена” - автобус № 209 до КАТ.
ДОСТЪП:
При централния вход на парка, в мавзолея и в музейната сграда има осигурени подходи за инвалиди и асансьорни платформи за посетители с инвалидни колички.
Добави коментар