На 15.03.2024 г. в Благоевград стартираха две Национални граждански инициативи по Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление:
- Подписка с предложение до Министерски съвет на Република България за деактуване хижите „Македония“ и „Чакалица“.
- Подписка с предложение до Народното събрание на Република България за законови промени в Закона за физическото възпитание и спорта и в Закона за държавната собственост.
Всеки, който желае да подкрепи инициативите, може да свали бланките от следната интернет страница на БТС: btsbg.org/podpiska
Данните в бланките може да са попълнени от един и същи човек, но подписът задължително трябва да е на гражданина, дал съгласие и подкрепа за инициативите.
Важно: Освен графа „забележка“ всички останали полета са задължителни, като текстът трябва да бъде написан четливо.
Попълнените бланки следва да бъдат донесени директно в офиса на БТС или изпратени по куриер за сметка на получателя:
Адрес: София 1000, бул.: „Васил Левски“ № 75
до Васил Николов
тел.: 0894697086; имейл: secretar [hop] gmail [bts] com
Ето как се стигна до тези Национални граждански инициативи.
В далечната 1933 г. се полага първия камък в основите на днешната хижа „Македония“.
В Български туристически съюз (БТС) все още пазим поканата за дарителство от сформирания тогава специален Общограждански комитет по постройката на хижа Македония. В него се включват: кметът на Горна Джумая (сега гр. Благоевград), мировият съдия, началникът на Окръжно планоснимачно бюро, началникът секция залесяване, лесничеят, директорът на Гимназията, председателят на Българското Туристическо Дружество (сега вече БТС) – Клон “Царев връх”, председателят на Юношеския Туристически Съюз (част от БТС след 1945 г.) - Клон “Ел- Тепе” и други.
Благодарение на набраните средства и доброволния труд на многобройни туристи хижата е завършена и официално открита 4 години по-късно.
С други думи: хижа „Македония“ е строена от туристи за туристи! И не е случайно, че в своята 90-годишна история хижата е стопанисвана от БТС чрез местното туристическо дружество, благодарение на което оцелява на многобройните природни катаклизми, породени от суровите условия във високата планина.
Традицията, волята и историческите документи с които БТС разполага говорят само за едно нещо: единствен и легитимен стопанин на хижата може да бъде само БЪЛГАРСКИ ТУРИСТИЧЕСКИ СЪЮЗ чрез своето ТУРИСТИЧЕСКО ДРУЖЕСТВО „АЙГИДИК“.
През 2016 г., без зачитане на историческите документи и факти, тогавашният областен управител на Област Благоевград актува хижите „Македония“ и „Чакалица“ като собственост на Национален парк „Рила“.
Уважаеми Туристи и любители на планината, това е абсолютно недопустимо.
В правата и задълженията на националните паркове не съществува възможност за извършване на каквато и да е стопанска дейност. Тяхната задача е опазване и поддръжка на природните резервати, като фокусът е върху природата, а не върху стопанисването на обекти за настаняване, независимо дали те се намират на тяхна територия.
Когато през 2018 г. ураганен вятър отнася покрива на хижата, не Държавата в лицето на НП „Рила“, а отново ТД „Айгидик“ и туристи ентусиасти изграждат и ремонтират сградата наново и продължават да се грижат за нея и досега. За всичките тези години владеенето и стопанисването е било в ръцете на БТС чрез Туристическото дружество в Благоевград, като нито за момент не са губили владението и са се грижили като добър стопанин на обекта. Само в последните 15 г. са инвестирани над 180000 лв. за ремонт и поддържане на хижа „Македония“, като нито един лев не идва от НП „Рила“.
Въпреки това на 26.02.2024 г., без да се съобразят с многобройните протести от наша страна, Национален парк „Рила“ започна конкурс за отдаване под наем на хижа „Македония“.
Настояваме този конкурс да бъде прекратен незабавно!
Настояваме хижа „МАКЕДОНИЯ“ и хижа „ЧАКАЛИЦА“ да бъдат деактувани като държавни и да бъдат върнати под патримониума на Сдружение „БЪЛГАРСКИ ТУРИСТИЧЕСКИ СЪЮЗ” И ТД „АЙГИДИК“ гр. Благоевград!
Нека се помни, че ХИЖА„МАКЕДОНИЯ“ Е СТРОЕНА ОТ ТУРИСТИ ЗА ТУРИСТИ!