ИНФОРМАЦИЯ
През май ръководството на БТС проведе четири семинари с актива на туристическите дружества от различни региони на страната. Те обсъдиха редица проблеми, споделиха идеи и опит по темите: информация за цели и задачи на БТС като организация за спортно-туристическа дейност; изменение и допълнение на Устава на БТС; Наредба за маркиране на туристическите пътеки в България; „Програма за развитие на спортно-туристическата дейност 2021-2024“ и др.
„През последната година и половина интензивно работим за стабилизирането на съюза и сме тук, за да обсъдим задачите и перспективите пред БТС, в .т. ч. и предложенията за решения на предстоящото общо събрание на 12 юни“, заяви доц. д-р Венци Росманов - председател на БТС. Сега най-важно е да възстановим статута на БТС като национално представена организация за спортно-туристическа дейност, като променим Устава на БТС в съответствие със Закона за физическото възпитание и спорта (ЗФВС), изчистим задълженията си и си върнем добрия имидж в обществото.
В ЗФВС е записано, че в БТС членуват туристически дружества (ТД). Но сега в БТС членуват и федерации и сдружения, с които сме заедно години наред. Те не трябва да фигурират като понятия в списъка с нашите членове. Желаещите да останат членове на БТС трябва да се пререгистрират като туристическо дружество. Някои проявиха разбиране и заявиха, че ще преустановят членството си в БТС, но ще намерим форми да продължим сътрудничеството. Други откровено отказаха пререгистрация. “.
По актуалното състояние на съюза и развитието на дейностите на БТС думата бе дадена на изпълнителния секретар на БТС доц. д-р Румен Драганов.
„БТС е силна организация, хората се интересуват какво се случва в нея и имат чувствителност към всяко действие на ръководството, каза Румен Драганов и благодари на участниците за присъствието на срещите.
На 19 юни 2019 г. д-р Росманов бе избран за председател, а аз - за член на УС на БТС - имахме намерение да помогнем за стабилизиране на организацията. Малко преди началото на пандемията станах временно изпълняващ длъжността изпълнителен секретар. Обявихме конкурс за длъжността, явиха се 36 кандидати, но междувременно се оказа, че съюзът е в състояние на неплатежоспособност, близка до обявяване в несъстоятелност, чието управление кандидатите трябваше да приемат. Наследихме финансови задължения за общо 797 720 лв., от които 440 000 лв. към „Егида София“ ЕАД, 306 000 лв. неплатени данъци към общините и др. Много бързо трябваше да проведем преговори с всички, на които дължим пари, за да задържим БТС на повърхността. Успоредно с това течаха сложни процедури по прехвърлянето на собственост за уреждане на т.нар. дълг срещу собственост - 1700 000 лв., дължими на Министерството на младежта и спорта (ММС). На 3 октомври 2020 г. Общото събрание на БТС взе решение да бъде предложена обособена част на х. Трещеник, а с Решение на МС от 16 декември 2020 г. бе съгласувано прехвърлянето й към ММС.
Сред условията за получаване статут на национално представена организация (лиценз) е промяна в чл. 15, ал. 4 на Устава на БТС - да бъдат заличени онези членове на сдружението, които не са туристически дружества.
С молба за регистрация дадохме на ММС списък на нашите 153 дружества, а от там ни върнаха списъка, в който само 19 ТД бяха абсолютно изрядни според изискванията на закона, с валиден документ за приемане в БТС. Но 103 дружества нямат такъв документ за вписване. От Централния архив взехме учредителния акт на БТС и в учредителния протокол имаше повече имена на физически лица, които представляват ТД. Това са учредители на БТС – правоприемник на ЦС на БТС. На 4 март УС на БТС взе решение да приеме тези 103 ТД за членове на БТС, а на ОС на БТС на 12 юни трябва да препотвърдим това решение. Представихме пред ММС документи за нашите задължения и ни казаха, че според закона не трябва да имаме задължения, за да получим лиценз. Тогава помолихме министъра да спрем подписването на сделката с х. Трещеник. Там се появи и друга пречка – за да плаща по-малък данък при деклариране на имота в община Якоруда, наемодателят е укрил част от площта – мазе и таван, т.е. има неуредици, които ще забавят сделката.
Други 13 туристически дружества имат различни пороци – някои са регистрирани в Агенцията по вписванията в частна полза, ние можем да съдействаме финансово и юридически за пререгистрация. . Други не искат да се пререгистрират и затова няма да бъдат бенефициенти на финансиране от ММС по списъка на членовете на БТС, допълни Румен Драганов
СОБСТВЕНОСТТА НА БТС
„Оценяваме огромния труд, който полагат в дружествата за хижите и за развитие на спортно-туристическите дейности. Постепенно във времето в БТС са се оформили две крила – на материалистите и на идеалистите. Едните работят безвъзмездно за туризма. Материалистите, вложили труд и някакви пари в обект, се делят на такива, които го стопанисват и управляват в полза на обществото, а другите го „приватизират“ с различни хватки. През последните 30 години близо половината от обектите на съюза са сменили собствеността си. Полагаме гигантски усилия да я изясним и браним и водим дела за защита на имоти, отнети в последните 10-15 години.
В периода 1990-2020 г. в системата на БТС са продадени, разграбени и унищожени 60 обекта, изградени от държавата. Първо по време ТД „Ален Мак” - Бургас използва неуредиците в законодателството и „схема“ за заграбване на държавна собственост. Със заповед от 1992 г. на председателя на ЦС на БТС чрез безвъзмездно прехвърляне на собственост се предоставят имоти на ТД „Ален Мак”. Следва тяхната разпродажба, а сред тях има хотел, продаден за 13000 лв.
По тази „схема“ туристически дружества се сдобиват с констативни нотариални актове върху акт за държавна собственост. Миналата година загубихме знаковия обект „Алпийски дом“ във Враца. След получаване на нотариални актове за собственост туристическо дружество в града залага имота като обезпечение по банков кредит, не погасява вноските, банката придобива обекта и го препродава на добросъвестен купувач. Ръководствата на БТС и БФКА реагираха своевременно, но само констатираха кражбата на туристически обект. Атаките и подписките на някои туристически дружества и федерации за смяна на настоящото ръководство на БТС са продиктувани именно от засегнати подобни интереси, зад които стоят хора, които искат да се върнат на власт и да прикрият деянията си в ущърб на обществото. Осветяването на собствеността чрез прилагането на законите (НАП) може да разкрие обекти/хижи с неясна собственост…
На ОС на БТС на 12 юни т.г. заради злоупотреби с имоти ще предложим изключване от БТС на ТД „Юндола“ - Велинград, ТД „Рилски турист“ - Самоков и ТД „Вихрен 1925“ – Банско. Макар да няма дейност от 15 години, дружеството от Велинград с фалшив констативен нотариален акт за собственост е придобило Къмпинг „4-ти км” във Велинград, построен от ЦС на БТС и доскоро стопанисван от БТС.
ТД „Рилски Турист” системно не изпълнява решенията на Общото събрание на БТС да дава ежегоден отчет за обектите, дадени за безвъзмездно и безсрочно стопанисване и управление. Появяват се начети за дългове от НАП, а през декември 2020 г. то се снабдява с констативни нотариални актове за собственост на обекти. И това се прави от юрист, тогава председател на Инспектората на БТС. Единият акт е за хижа „Мусала“ – Каменна. Всеки юрист, който го е виждал, се чуди как е възможно да има констативен нотариален акт с основание акт за държавна собственост?! Ръководството на БТС незабавно подаде сигнали до областните управители, нотариусите и районните прокуратури и очаква бързо положително развитие на казуса.
В Банско ТД „Вихрен 1925” си прехвърля механа по добре познатата „схема“. То използва факта, че тогавашно ръководство на БТС не знае какво управлява. В документа за собственост е изписано „БТС- ТД „Вихрен 1925“ и председателят му Георги Пидов решава: „ами понеже е написано ТД „Вихрен 1925“, значи това е собственост на ТД „Вихрен 1925“, макар и да знае, че парите за построяването са дошли от държавата чрез ЦС на БТС. Има хора, работили при строителството на хижите и са забравили, че по ведомост са получавали заплата. Сега се стремим да съборим този установителен нотариален акт.
Прекратихме договорите за безвъзмездно и безсрочно стопанисване и управление с ТД „Вихрен 1925“ – Банско и подписахме нови договори при същите условия с наемателите на хижите Бъндерица, Демяница и Вихрен и заслон Тевното езеро. Поставихме нещата на законови релси. БТС е страна по договора и ще плаща данъците към НАП.
Участниците в семинарите бяха единодушни, че трябва да има сериозен отпор срещу безстопанствеността и разграбването на обекти на БТС, градени от нашите дядовци и баби. Председателят на ТД „Боерица“ - Владая Димо Христов и Виолета Йорданова – член на Инспектората на БТС и председател на ТД „Дочо Михайлов” – Силистра подчертаха, че е необходимо оповестяване кои са делата, водени за загубени обекти сред обявените 60 и кои са хората, участвали в това разграбване.
ТУРИСТИЧЕСКА ЗОНА „МАЛЬОВИЦА“
Наши опоненти разпространяват неистини за собствеността на комплекс Мальовица. Но какво е наследството към 2020 г.? За периода 2017 – 2020 г. хотел „Мальовица“ преминава през два договора за стопанисване и управление и не работи повече от две години. Като резултат от първия договор е ограбен, с изкъртени врати и сервизни помещения, свалени и откраднати радиатори, изтръгнати подови настилки, откраднато кухненско оборудване. Има протокол за горепосочените кражби и разрушения от комисия на БТС и е подадена жалба в РПУ – Самоков. По втория договор повече от година наемателят не прави никакви инвестиции.
Ски пистата и ски съоръженията на Меча поляна са амортизирани, обрасли с млади насаждения. За съоръженията е направена проверка от лицензирана комисия, комисия на БТС и са съставени протоколи. Учебен център „Мальовица“ е силно амортизиран – от години наемателите не са правили инвестиции.
Какво е състоянието на комплекса днес? За по малко от година чрез открит конкурс намерихме инвеститор и всеки може да види промените в комплекса: работещ хотел, много добра писта с нови ски съоръжения, Учебният център е с ремонтиран покрив и съвсем скоро ще приема посетители, обновена е и хижа „Мальовица“.
При последната ревизия на НАП се оказа, че договорите за безвъзмездно и безсрочно отдаване на обекти по закон се третират като скрити договори за услуга, и за тях се дължат данъци към НАП. С решение на УС на БТС утвърдихме нов типов договор, в който има базисна наемна цена, подоходна наемна цена, равна на 12 % от оборота, има и коригираща клауза, основана на индекса на европейската инфлация на 27-те държави в ЕС. Българската инфлация е по-висока и не я използваме, за да бъдем коректни и честни към хората. Със средствата по тези договори ТД могат да финансират отчетени спортно-туристически прояви. Освен типов договор за наем имаме и такъв за спортно-туристическа дейност. Върху този тип договори се градят годишните календарни планове и четиригодишната Програма за спортно-туристическа дейност, допълни Драганов.
ФИНАНСОВА СТАБИЛНОСТ
За възстановяването на съюза е важна финансовата стабилност, в т.ч. изчистване на задълженията. Проведохме преговори с „Егида –София” ЕАД и подписахме споразумения, които са предмет на решение на Общинския съвет на Столична община (СО). От 440 000 лв. намалихме дълга на 80000 лв., но се прибавят 30000 лв. за съдебни разноски.
В плана на Столична община включихме наше помещение за съвместно ползване в подлеза на Спортната палата. БТС може да използва офисите на Общинско предприятие „Туристическо обслужване” навсякъде в София, а пък последното да ползва офиса на БТС. По този начин отпаднаха плащанията за наеми за миналата 2020 г. и до средата на 2021 г.
Изплатихме голяма част от задълженията към общините, първоначално 306 000 лв. Със Столична община водим преговори за опрощаване на такси битови отпадъци за 50000 лв., платени под друга форма , и ще доведем нещата докрай.
Постепенно погасяваме 140000 лв. дългове към НАП, натрупани по времето на бившия главен счетоводител Емил Кушлев . Освен това той не е начислявал ДДС върху приходите от пещерите, с изключение на пещера Съева дупка, за което ще платим глоба.
Миналата година БТС стана член на Националния борд по туризъм и на Конфедерацията на българския туристически бизнес (КБТБ), на която станах първият председател на ротационен принцип. Чрез КБТБ проведохме разговори с бившия вицепремиер Томислав Дончев и туризмът в последния момент влезе в Плана за възстановяване и устойчивост на правителството, а БТС ще може да санира и ремонтира хижи индиректно от фонда за саниране ( 3 млрд. евра). Бенефициенти по него ще бъдат малки и средни предприятия, каквито често са наематели на наши обекти. Пак по плана ще можем да използваме зелени технологии – соларни панели , пречиствателни инсталации, както и всичко, свързано с цифровизацията - инсталации в обектите, информационни процеси и др. На последното ОС на БТС казах, че нашият съюз ще кандидатства за 60 млн. евра по този план”, добави Румен Драганов.
ММС прие разработения от нас проект за четиригодишна „Програма за развитие на спортно-туристическата дейност“, в чиито преамбюл изяснихме съдържанието на термина спортно-туристическа дейност през 9 научни публикации на Националната спортна академия (НСА) и европейски научни работници. Става дума за двигателни упражнения, не за състезания, а думата „Спортна” дава възможност за финансиране от Спортния тотализатор.
ТУРИСТИЧЕСКАТА МАРКИРОВКА
Друга основна дейност е туристическата маркировка. Изпратихме писма до всички наши ТД за изпращане на предложения за маркиране на маршрути през настоящата 2021 г..
Участваме в работна група с цел разработване на нов Правилник и нова Наредба за маркировката, в която участват 14 организации. Наши представители са Васил Николов от ТД „Боерица“, Мирослав Дачев и Иван Тодоров от централата на БТС и др. Участваме със силен екип, но засега не вземаме отношение, смятаме, че регламентът е добре описан в разработените от специалисти на БТС документи, публикувани в сайта на БТС. Всеки, който иска да ги ползва, трябва да получи нашето съгласие, имаме авторски права върху тях, те са съобразени с европейските стандарти и са одобрени от Европейската асоциация за пешеходен туризъм ЕРА.
Разполагаме с екипи от силни юристи по отношение на собствеността и финансирането на различни дейности. Те могат да помогнат и за създаването на такава наредба, която да бъде одобрена от който и да е министър, защото ще бъде изцяло съобразена с европейските стандарти. Ние няма да участваме в създаването на наредба за уреждане на частни интереси, които противоречат на интересите на БТС.
Новият Правилник за маркировката ще съдържа регламент както за пешеходните, така и за велосипедните пътеки. Част от участниците в работната група целят узаконяване на незаконна дейност, която по същество е строителна. Чудят се как чрез тази наредба да получат права, примерно на командировъчни (ама от кого?) и са вкарали в нея много неща като в един тюрлю-гювеч. Сред тези хора има юрист и се питам не си ли дава сметка , че Наредбата е подзаконов нормативен акт, т.е. трябва да има законов текст, който в заключителната част на закона да препраща към някакви наредби, а това се утвърждава от изпълнителната власт. Те явно дори не знаят към кой закон да прикачат Наредбата – към Закона за туризма или към ЗФВС. Нашите юристи имат експертиза по упоменатите два закона. Нас не ни питат, но сме ги оставили, за да видим докъде ще стигнат. В този й вид наредбата, при който и чиновник да отиде, той просто ще задраска половината от членовете й и тя няма да мине. В работната група има хора, които са част от нашата опозиция и ни упрекват, че БТС нищо не прави. Ние държим на факта, че вече сме разписали необходимите нормативни документи, поне в частта за пешеходните пътеки. Те са съобразени с европейското законодателство и със стандартите, утвърдени от Европейската асоциация по пешеходен туризъм - ЕРА, на която сме член и с имаме добро сътрудничество. Ако решим да променим нещо в Правилника и Наредбата, то ще бъде с решение на УС на БТС.
Стремим се да стабилизираме организационно БТС и да изясним всичко, свързано с взаимоотношенията БТС – държава, БТС – НАП, БТС – общини, БТС – министерства и с всички наши партньори. Създадохме кооперативите „БТС екскурзоводи“ и „БТС аниматори“. Поставихме си задача да включим в регистър професията „хижар“ , да разработим държавни образователни изисквания и съответни изпитни програми за тази професия и да получим статут и код за професията „хижар“ в Националната агенция за професионално обучение (НАПО). Хижарят трябва да управлява –това е мениджмънт, който се учи в УНСС и в колежи; да предоставя услуги; да поддържа база, което е строителна дейност. На БТС се падна честта и екип от млади специалисти работят с цел създаване на документация за получаване код за професия, разработване на държавните образователни изисквания и започване на обучения на хижарите за получаване на диплома за професията „хижар“.
Изказвания и предложения на семинарите на БТС през май 2021 година
Изказвания на семинар в х. „Планинец“
Иван Тодоров – секретар „Инвестиционна дейност“ при БТС: в съюза идвам от ТД „Сърнена гора“ -Стара Загора, може да се каже, че съм от системата на БТС, познавам се с много от присъстващите. С моите млади колеги сме натоварени с много и различни задачи, като се стараем във всяко едно направление да се учим и да поемаме нещата в свои ръце. Работим в различни направления – младежки дейности, курсове, хижи, маркировка и други основни дейности. По календара за спортно-туристическата дейност на БТС – той е изграден основно от прояви, предложени от ТД., от които в голяма степен зависи доколко и как ще се организират тези прояви. Ние ще се стремим активно да помагаме и да посещаваме тези прояви. Вестник „Ехо“ възстанови на първата си страница колонка с информация за най-близките прояви на ТД – затова моля за обратна връзка , за да получаваме от вас най-актуална инфо.
По учебните програми, специално за планинските водачи, екскурзоводи и аниматори, ако имате хора, желаещи да се включат, също се обръщайте към нашия екип. Вече проведохме първия курс за планински водачи, стартираха такива и за екскурзоводи. Имаме лиценз от НАПО – Национална агенция за професионално обучение , издаваме сертификати за завършени курсове и това е много добре за младите хора, които искат да се усъвършенстват. Имаме 7 специалности, за които имаме лиценз за провеждане на обучение. Основен приоритет има професията „Планински водач“, при която с колеги от ТД разработваме подобрения в програмите. Поддържаме добри взаимоотношения с външни организации, които предлагат подготвени преподаватели.
Възстановяваме ЮТС . Планираме тази година, в зависимост от това как се развива пандемията, да проведем и първите обучения с различни спортно-туристически предизвикателства за млади хора, да възстановим униформите на ЮТС и неговата символика и да действаме за развитието на младежките дейности.
Васил Димитров от ТД „Боерица“: Ако ни признаят за национална организация за СТД и получаваме финансиране, ще може да се възстановят и финансиранията, които сме получавали от Столична община.
В. Росманов: нашата задача е да си възстановим статута на национално представена организация за СТД и да влезем в правния мир, да защитим 125 годишната история на БТС и да получаваме финансиране от държавата чрез ММС. С министър Кралев договорихме 160 000 лв. – тези пари ще се разпределят по ТД за различни дейности. Ако нещата се развиват в правилна посока за оздравяване на съюза, можем да генерираме такава обществена енергия, че да променим в определена степен и законодателната база, да я адаптираме към изискванията на времето и на обществения интерес, на БТС. За това търсим съдействие/лобиране във всяка една конфигурация.
Васил Димитров от ТД „Боерица“: ние сме малко ТД, създадено преди десетина години, самоиздържаме се и имаме богат спортно-туристически календар. Имаме устав, заложени цели и мисия, но ние често го преразглеждаме и привеждаме към практическите цели и задачи. В спортно-туристическия календар са заложени колоездене, ски, пешеходен туризъм, катерене, провеждаме и много обучения. Стремим се нашето ТД да се самоиздържа и да не зависи от чужда помощ. На този етап не разполагаме с материална база, единствено се финансираме от обучения и проведени събития, най- голямото от които се нарича „По стъпките на Алеко с приятел“ . Сътрудничим и с други организации, общини, клубове, спонсори. При самоиздръжката има много добър баланс между трите основни дейности – социалната дейност и доброволчеството – поддържаме над 20 км пътеки във Витоша , различни доброволчески акции. За нас е много важно да работим с децата и с подрастващите – организираме детски лагери и обучения, като включваме и деца в неравностойно положение.
Доволни сме от постигнатото – нашето ТД се развива добре в последните години. Стараем се нашите членове да изпитват удовлетворение и да се чувстват част от една общност и да се гордеят от това. Всички организирани от нас събития са с намалена такса за участие за членове на БТС. Искаме всички от системата на БТС да се чувстват като едно общество, като едно цяло.
Димитър Балтаджиев – ТД „Момини двори“ – Гоце Делчев : като турист и общински съветник искам да споделя нашия опит по отношение на финансирането на спортните клубове. Занимаваме се с обществено полезна дейност. Нормално е като ТД да кандидатстваме за финансиране от общината за парите, която тя отделя за спорта. В Гоце Делчев ние се радваме на много добро разбиране от страна на общинското ръководство и когато имаме недостиг на средства, комуникираме и обикновено получаваме помощ.
А по отношение на хората, които са злоупотребили с държавна /БТС/ собственост , според мен трябва да им се потърси наказателна отговорност, за да се прекрати тази порочна практика. Така ще стреснат и онези, на които им е минало през акъла, че могат да направят злоупотреба. И да се даде гласност кои хора са злоупотребили и че това не остава безнаказано.
Димо Христов - председател на ТД „Боерица” - Владая – трябва бъде оповестено кои са водените дела и кои са хората, виновни за загубата на 60 обекта на съюза , част от планинската инфраструктура, градена от нашите дядовци и баби.
В. Росманов – не повдигате въпроса за Мальовица, но ще ви отговоря веднага – „Ален мак“ в к-с Мальовица отдавна е частна собственост, а е бил обект на БТС . В Тетевен тур. дом е собственост на частник.
Р. Драганов – по отношение на собствеността на БТС големият ни враг са хора с бизнес интереси, съчетани с интерес на местен кмет и на големи политически партии. Чухте за Ягодинската пещера, Цветан Цветанов и как Карадайъ и Б. Борисов са се разбрали какво да стане в Борино, а Цветан Цветанов е отишъл при обл. у-л на Пловдив и е спрял сделката. Ние водим една нестандартна битка , хората с бизнес интереси са безпощадни.
Всички в БТС трябва да разберем, че ако сме обединени, можем да решаваме тези неща помежду си и да вървим напред. Други са ни проблемите и заплахите – от онези, които проявяват нездрав интерес към тур. обекти на БТС и искат по заобиколен начин да ги вземат, те лъжат , спират да плащат наеми, работят с кметовете. Ние, с помощта на юридическите екипи и контактите/възможностите с държавата , можем да направим най-доброто – честните хора, които си вършат работата по места, да продължат да си я вършат.
В. Росманов – съпротивата да получим лиценз се основава на две причини – първата е чисто емоционална – не харесваме Росманов и Драганов, а втората е, че когато получим статут на НПСТО всички процеси ще бъдат осветени и при проверки на НАП някои хижи може да се окажат с неясна собственост.
Семинар Мадарски конник
- Отговор на въпрос ще има ли томбола: В. Цветкова - тази година ще има томбола за 100-те НТО за 2020 и 2021 г. Списъците ще се публикуват през септември в сайта на БТС.
- ТД „Чудни скали” – Айтос не се интересуват от вело маркировка. Понякога пешеходната и вело пътеката се сливат. Има нужда да се дублират двете маркировки в последния участък на маршрута Ком-Емине. Р. Драганов предлага в Поморие да направим кооперация за придвижване с велосипеди от Поморие до устието на р. Ахелой (от БТС ще ви дадем ноу хау за създаване на кооперация, а велосипеди може да се осигурят от проекти). Атанас Сивков – необходимо е да се направи прохождане по този маршрут преди самото маркиране.
- Нови спортове, предложени от френски експерти на В. Росманов - ходене във вода, спортно ориентиране в планината, нощно ходене по осветени със соларни системи пътеки Бъдещето на БТС е свързано с възприемане на добри европейски практики.
- В. Росманов – има предложение да бъде организиран транспорт на ТД до и от София за ОС на БТС. Р. Драганов - вие сами организирате транспорта, ние ще осребрим транспортните ви документи. Освен това на ОС на БТС за делегатите ще има подаръчна чантичка , в която ще може да добавите ваши рекламни материали – брошури, дискове, талони за отстъпки и др., броят на чантичките е 150.
- ТД „Караджата” – Дулово ще поставят маркировка от с. Върбино до Скалните манастири. Р. Драганов – моля да ни пращате инфо да подобни дейности, заради отчетността и за отразяване във в. „Ехо”.
- Атанас Сивков – в. „Ехо” да отразява повече различните мнения , изказвани по време на УС на БТС. Втори въпрос към Председателя на БТС – необходим е очистителен Извънреден конгрес за смяна на ръководството, за да вървят нещата в БТС. Венци Росманов – отговорно заявявам, че настоящото ръководство на БТС работи по правилния път/линия за възстановяване на съюза.
- Жечка Карова – ТД „Родни балкани“- Варна - работим по много и различни проекти, сред които са детските „Зелени лагери“, възникнали чрез фондация „Отворено общество“. Те са на самоиздръжка, като част от приходите са за дружеството. В. Росманов – опитът на ТД „Родни балкани“ може да послужи при възстановяването на ЮТС.
- Виолета Йорданова – ТД „Дочо Михайлов“ – Силистра и член на Инспектората на БТС. Към основните дейности има нова инициатива – провеждане на Пленер на млади художници по р. Дунав. Р. Драганов – рисуването сред природата е много интересна идея, трябва да се развие като постоянна и възможно по-масово събитие, в туризма рисуването се възприема като антистрес дейност. Ще помогнем за популяризирането на пленера сред и ТД и извън тях. Очакваме материали за в. „Ехо“.
- ТД „Буйна кръв“ – Разград, каня всички в първата събота на м. юли на Осма регионална проява „Познай Лудогорието“. Р. Драганов – впечатлен съм от вашите народни хора, хубаво би било това да се развие като проява – играене на хора сред природата. Ние ще помогнем за популяризирането. Има и идея да наградим посмъртно Георги Петров – Пингвина с медал „Алеко“ или друго високо отличие на БТС.
- В. Цветкова – ЦС на БТС – моля колегите да подават инфо за предстоящи или проведени прояви на ТД, защото в. „Ехо“ излиза веднъж месечно и не винаги може да бъдат отразени, за предстоящите да ни информирате по е-мейл десетина дни по-рано, за да може да направим публикации в сайта на БТС.
- Мартин Нонев – новия председател на ТД „Добруджанец“ – Генерал Тошево – засега развиваме пешеходния туризъм, най-вече в планините. В. Росманов – нашата дейност не се ограничава само с планинарство, имаме и воден туризъм, ориентиране, катерене и т.н.
- ТД „Орлови скали“ – Провадия – пречка за нас е липсата на статут на БТС като НОСТД. Председателят ни е учител и успява да привлече много деца в нашите дейности. (експедиционни отряди) В. Росманов – една от основните ни задачи е БТС да влезе отново в училищата и с помощта/мотивация на учителите да привлечем млади хора. Това ще помогне и за възстановяването на ЮТС, в което сега прохождаме. Р. Драганов – със софийските училища организираме курсове за предизвикателства. Очакваме вашите предложения за униформа, шалчета и други елементи, които да указват принадлежност към ЮТС.
- Мирослав Дачев – ЦС на БТС . За постигане статут на БТС като НОСТД чрез уставни промени ни трябват 2/3 от гласовете на ТД в БТС, т.е. минимум 106 делегати да гласуват. Ние сме разговаряли с всички, и не всички искат да отидат на събранието, но с това те пречат на вас, затова разговаряйте с тях и ги привлечете, да бъдат солидарни. Нека знаят, че пътните разходи ще плати БТС.
Семинар Велинград
- ТД „Перелик“ – Широка лъка – липсва ни документация за х. Ледницата, има апетити към нея, за това ще говорим със Сашо Стоянов. Местен инвеститор посяга на водоизточника на хижата, а големият проблем е, че се посяга на културно-историческо наследство в горски площи. Заповядайте на 25 юни на пешеходен преход от Военната чешма до Превала и планинско бягане с награди за най-добрите.
- Танер Чобанов – представител на ТД „Белите брези“ – Ардино, уредник в Общински музей – Ардино
- Ангел Колев – секретар на ТД „ Средногорец“ – Чирпан – нека младежите в ЦС на БТС да публикуват във Фейсбук документите в папката, раздадена на участниците в семинара.
- Николай Добрев – ТД „Еделвайс“ – Пловдив – имаме проблеми със запазване на мат. база. В. Росманов – моля изпратете в ЦС на БТС писмено изложение по проблема със собствеността, за да можем от ЦС на БТС да ви окажем помощ, грубо казано – да не я вземе общината.
- Васил Василев – ТД „Хеброс“ – Димитровград – нашата база продължава да се руши, нямаме съдействие от местната власт. В. Росманов – ще съдействаме с каквото може, но първо трябва да се преборим за добиване на статут на БТС като НОСТД. Р. Драганов – хижите ще може да бъдат санирани по Нац. програма за възстановяване и устойчивост и вие ще получите допълнителна инфо за това. След получаване статут на БТС като НОСТД ще има възможност за финансиране от държавата.
- Георги Жеков – ТД „Средногорец“ – Чирпан, изпратен е проект за Устав на БТС до всички ТД.
- Марияна Илиева – председател на ТД ПЕС „Мусала“ – Самоков. Моят съвет към колегите е: включвайте хора-туристи във вашите УС, имам горчив опит с УС на ТД „Рилски турист“, който през 2016 г. бе съставен от 3-ма наематели, 2-ма юристи, един строител и аз. Разминаване в интересите накараха над 120 човека да напуснат дружеството и тогава създадохме ТД ПЕС „Мусала“ – Самоков. Запазихме всичките си връзки в България и чужбина. През 2009 г. създадохме младежко тур. сдружение на балканските страни. Моля колегите, които само организират походи и нямат други дейности (събори, международни участия и пр.), да дойдат на ОС на БТС и да ни подкрепят при гласуването – 2/3 от ТД по списък за промени в Устава на БТС с цел добиване на статут на НОСТД.
Относно Правилника за маркировката – преди 2 години от ЕРА ни казаха, че не може да се поставя маркировка от случайни хора, те трябва да минат през курс и да получат сертификат, бяха дадени указания. ЕРА е изготвила девет правила, с които всяка държава трябва да се съобразява при маркирането и ще ни ги предоставят по-рано.
Българският планинарски съюз вече прави опити да измести БТС от ЕРА и други европейски тур. организации. Проведена бе среща на представители на ЕРА и г-н Венци Росманов, и бе взето решение в България да се въведат нови дисциплини като ходене във вода, спортно ориентиране в планината, нощни зимни походи по осветени пътеки и др.
- Стефан Иванов – зам. председател на ТД „Аида“ – Хасково. То е създадено през 1900 г. По този повод имам материали за публикуване във в. „Ехо“. Заради юридически неуредици губихме тур. дом „Кенана“.
- Какъв статут ще има ЮТС? – Р. Драганов – на този етап няма да има регистрация и няма да е мандатен, защото възстановяването изисква първи стъпки, свързани с организация, униформи и пр. На един следващ етап ще го институционализираме.
- Владимир Солаков ТД „Орфей“ – Девин – да бъдем обединени и да не се поддаваме на провокации и подписки вътре в БТС, имаме достатъчно врагове и извън съюза.
- Ангел Рашков - ТД „Устремени“ – Асеновград. В. Росманов – бях на тяхно ОС и считам, че са ангажирани с темите на БТС и могат да служат за пример на останалите за привличане на млади хора към туризма. Ние трябва да направим така, че те да наследят една добре организирана нац. структура БТС.
- Тодор Тодоров – ТД „Родопея“ – с. Ягодина - бях на събрание на ЕРА в Люксембург, когато се разглеждаше въпросът за маркировката. Имаме значка и сертификат на ЕРА за пл. водачи по европейските пешеходни маршрути в България. Моят въпрос е кои видове спорт са заложени в спортно-туристическата четиригодишна програма на БТС 2021-2024 и дали се дублират с тези във федерациите? Р. Драганов – моля за повече инфо относно сертификата на ЕРА и отговарям на въпроса – в преамбюла на „Програмата за спортно-туристическа дейност на БТС 2021-2024“ даваме 9 цитата от научна гледна точка на дефиницията за спортно-туристическа дейност на специалисти от НСА и чужбина. Проявите нямат състезателен характер, има двигателни упражнения и спортно-тур. дейности, от които всеки печели. Ние сме организацията, която ще ползва финансиране от Спортния тотализатор по квадратчето „Туризъм“.
Тодор Тодоров- ще има ли социален туризъм? Р. Драганов – не, всяко прилагателно пред думата туризъм се ползва само за статистически цели и е маркетингово, няма значение за самия турист. Терминът „социален туризъм“ отпадна в новия ЗФВС, затова на по-късен етап ще отпадне и от нашия Устав.
Тодор Тодоров - отпаднали ли са туристическите такси на хижите към общините? Р. Драганов – не са отпаднали. Те са места за настаняване и дължат такси според тяхната категория, освен ако Общинския съвет на общината не е решил да не взима такси. Ако има проблеми с таксите, аз ще съдействам като член на комисията по категоризация на тур. обекти към МТ.
Тодор Тодоров - колеги, имате ли нужда от туристически аниматори? Марияна Илиева – председател на ТД ПЕС „Мусала“ – Самоков – да, има нужда при ученическите прояви.
Тодор Тодоров – казахме, че на първо време ЮТС няма да бъде юридически регистриран, но ще бъдат ли регистрирани младежките клубове към ТД? Отговор – по същия начин, нашият клуб не е регистриран, но организационно е свързан с ТД. Тодор Тодоров – но ако не е регистриран, клубът не може да провежда състезания по календарния план… В. Росманов – ние ще лобираме, за да променим законодателството за адаптиране към нашите дейности. Р. Драганов – изходът е следният – след като БТС получи статут на НОСТД, тур. дружества ще могат да сключват споразумения/меморандуми с федерациите за съвместно провеждане на мероприятия.
Тодор Тодоров – г-н Драганов, виждал съм да участвате в много интервюта, но винаги в качеството на други ваши ангажименти, веднъж не чух нещо от Вас за БТС? – Р. Драганов – телевизиите ме канят в различни мои битности , например като член на Националния борд по туризъм, Конфедерацията на бълг. тур . индустрия и др. И когато е възможно, вмъквам в отговорите инфо за БТС. Ако ме поканят в качеството на изп. секретар на БТС, ще дам интервю. В. Росманов – аз лично съм отклонявал поне 3 интервюта за БТС към г-н Драганов, така че той има интервюта и по тематиката на БТС.
Тодор Тодоров – БТС може ли да попадне в списъка на индустриалния туризъм? Р. Драганов – не, защото са различни по същност, при първия има поточност на обслужването, каквото няма в БТС.
Тодор Тодоров – хижите обекти ли са на националната сигурност? Р. Драганов – да. Съществува проект за разработка на документ – обучение на населението как да действа при бедствия и аварии – изнасяне към планините и осигуряване на условия за неговото оцеляване.
Тодор Тодоров – г-н Драганов, казахте, че сте съдействали за редуциране дълга на БТС към „Егида - София“ ЕАД . Преди две години разговаряхме с тях и те обещаха това. Р. Драганов – но не сте стигнали до споразумение, през 2020 г. подписахме със СО споразумение за съвместно ползване от БТС и СП „Туристическо обслужване“ на офиса в подлеза пред Спортната палата, и съответно БТС може да ползва всички офиси СП „Туристическо обслужване“ на територията на София. Така задраскахме наемите за 2020 г. и 2021 г. Чакаме съгласувателното решение за редуциране на дълга да мине през УС на Общински съвет – София.
Тодор Тодоров – по Правилника за маркировката четох, че ще сътрудничим с Бълг. планинарски съюз , Асоциация „Планини и хора“ и др. Какво излиза – че искаме да ги привлечем към нас, а те ни забиват нож в гърба – правят неправилни маркировки, ходят по общини за финанси и пр. Какво ние ще направим, за да може новият правилник да функционира? Р. Драганов – единственият законен правилник е този на БТС, публикуван в неговия сайт. Има други опити, но към момента няма друг. Общините са приели нашия правилник като текст за основа при подписване на договор за маркиране. Бълг. планинарски съюз е търговско предприятие, там няма емоции, а претенции. И ако това се прави, това е нарушение на авторските права на БТС върху този правилник. А онова, което опонентите ни се опитват да правят, не е издържано юридически.
В. Росманов – става дума за организации, които нямат каузален интерес като БТС да полагат маркировка по европейските стандарти, а частен интерес, зад това стоят и скрити намерения за слагане ръка върху имотите на БТС, но това няма как да стане, защото ние всички ще се противопоставим на тенденцията за разграбване базата на съюза, и защото нещата вече се променят законово.
Марияна Илиева – – председател на ТД ПЕС „Мусала“ – Самоков: предлагам да бъде възстановена Държавната комисия по маркировката, която да решава проблемите в тази област.
Семинар във Велико Търново
Георги Димитров – секретар на ТД „Трапезица 1902” – В. Търново – Колеги, от направеното експозе на Р. Драганов е видно , че има нов начин и стандарт на работа в ръководството и УС на БТС, казаното от него е абсолютно вярно. Те, заедно с екипа в ЦС на БТС изпълняват решенията на УС на БТС и това трябва да продължи, въпреки че в УС има разнопосочни мнения и спорове. Но вървим в правилната посока – изготвихме „Програма за развитие на спортно-туристическа дейност 2021-2024”. Важен материал е публикуван на стр.2 в майския брой на в. „Ехо” – Хижите са включени в Плана за възстановяване и устойчивост – това е възможност да получим финансиране за обектите на БТС. Сега предстои и новия програмен период за европейските проекти и програми и трябва да насочим нашите усилия в тази посока. Трябва да направим така, че в бъдеще ТД сами да си стопанисват базите. Знаете, пандемията блокира голяма част от дейностите ни, но дейността на хижите не бе спряна. От името на УС на БТС и ОС на БТС да предложим на правителството да подкрепи поддръжката на мат. база на БТС.
Иван Тодоров – секретар „Инвестиционна дейност“ при БТС представи дейностите, по които работят младите хора в ЦС на БТС. На разположение съм за вашите въпроси.
Петя Иванова – отг. редактор на в. „Ехо” - всяка медия е хубаво да се обновява периодично и през юли 2020 г. УС на БТС одобри концепция за разширяване на тематиката и подобряване визията на изданието с цел увеличаване на неговата аудитория. В дух на самокритика искам да кажа, че има какво още да се желае за подобряване на контактите с дружествата. Сравнително малко ТД изпращат на вестника материали за техните дейности, за забележителности, очерци за личности и др. В дружествата се случват много интересни неща, но за тях няма информация. Навремето „Ехо” е имал добра кореспондентска мрежа и ще работим за развитие на такава, да провеждаме семинари на кореспондентите. БТС има и други медийни канали – сайта на БТС, страници във Фейсбук и ние често мултиплицираме подадената от вас информация. Подобряването на контактите ще допринесе за обмен на инфо, по-добър обществен отзвук на дейностите и да ви бъдем по-полезни. В четиригодишната „Програма за развитие на спортно-туристическа дейност 2021-2024” освен печатно издание в. „Ехо” е заложено и създаване на електронен вариант на вестника, за което отново ще разчитаме и на вашите дописки и материали за различните рубрики. Очакваме вашите въпроси, коментари, проблемни материали и др.
Р. Драганов – като главен редактор на в. „Ехо” считам, че вестникът може да стане много по-смислен, четивен и интересен, ако се публикуват и проблемни и критични материали към нас, включително анонимките на нашата опозиция, ние не сме тоталитарен вестник. Разбира се, по-добре ще е, ако под анонимките хората застанат с имената си. Стремим се да работим в положителна насока и приемаме критика, насърчавам хората, които желаят да се публикуват критични материали. Също и на сайта на БТС. Въпреки пандемията успяхме да го възстановим и се списва добре.
Иван Тодоров – имаме няколко Фейсбук страници и Фейсбук групи, можете също да ги ползвате.
Надежда Иванова – ТД „Стоте войводи“ – Сливен – предлагам създаване на Фейсбук група на БТС за обмен на всякаква инфо – маршрути , хижи и пр. Развиваме младежки и детски туризъм, организираме преход „По стъпките на Стоил войвода“ от Карандила до с. Нейково с по-възрастните, това според мен е културно-исторически туризъм.
Р. Драганов – за да помогнем на ТД предвиждаме провеждане на семинар на тема „Организация на ученическия туризъм“. Също така тече разработка за това как базите на БТС може да бъдат използвани като обекти на националната сигурност.
Васил Василев – ТД „Росица“ – Павликени. Участваме н няколко национални прояви. Разполагаме със спортно-туристическа база за гребни спортове на язовир „Ал. Стамболийски“. На 17 юли заповядайте на Канлъ дере за поход „По стъпките на Хаджи Димитър и Стефан Караджа“.
Георги Димитров – секретар на ТД „Трапезица 1902“ – членувам в ТД „Трапезица 1902“ от 1965 г. и съм щатен работник в системата он 1985 г. Занимавах се активно с планинарство, след 1978 г. с катерене и алпинизъм – участвал съм в национални отбори по катерене, алпинизъм и ски-рали. Бях треньор на националния отбор по катерене 15 години. Във витрините зад мен има много купи – свидетелства за успехите на катерачите. От 1997 г. съм секретар на ТД „Трапезица 1902“. Минахме през много трудности след промените през 1989 г. и с извънредно събрание успяхме да запазим настоящата мат. база на туристическото дружество. В самия град В. Търново имахме още по-хубава база, но за съжаление загубихме туристическия дом. Полагаме много усилия и преодоляваме доста трудности, но успяваме да поддържаме базата и да развиваме дейности.
Татяна Станева – ТД „Буйна гора“ – Разград – младежко дружество за деца и ученици. Догодина ТД ще чества 120 години.
Петко Стойнов – зам. председател на ТД „Кайлъшка долина“ Плевен – членувам в дружеството от м. юни 1970 г. Бил съм секретар, зам. председател, дълги години работих в ЦС на БТС и съм на ти с всичко, което става в БТС. Нашето дружество е основано през януари 1901 г. и тази година на 18 септември на х. Плевен ще честваме 120-годишнината от неговото основаване и 50 години от откриването на х. Плевен. Нашето дружество има 10 клуба и всеки от тях си има бюджет и самостоятелност, без нито един щатен служител и нещата вървят добре. Стопанисваме х. Плевен – заповядайте да я видите на 18 септември. В град Плевен стопанисваме тур. дом със 120 легла, който също е в много добро състояние.
Диана Добрева – председател на ТД „Амбарица 1912“ – Троян – развиваме пешеходен и воден туризъм. Болно ми е, че не можем да помогнем на училището за планински водачи в Черни Осъм. Издържаме се от членски внос и собствени средства. Поддържаме сами малка тур. спалня с 11 места в с. Чифлик.
ТД „Росица - Мазалат“ - Севлиево – имаме 3 силни клуба: по спортно ориентиране – участваме в почти всички национални състезания и сме били домакини на такива и клубове по пешеходен и воден/гребен туризъм на базата на яз. „Ал. Стамболийски“.
Евгени Коев – СТД „Академик“ – В. Търново – това е третата организация на ЮТС, която се появява в историята на В. Търново. Издържаме се на обществени начала. Имаме клубове по спелеология, пешеходен и воден туризъм. Искам да се похваля, че успяхме да запазим х. Кръстец, която сега не функционира активно, но може да се правят предварителни заявки за посещения. Параклисът на Кръстец е наше дело. От две години провеждаме уникален поклоннически поход – „По пътя на пренасяне мощите на Св. Иван Рилски“ от В. Търново до Рилския манастир. Последната ни заслуга с колегите от спелеоклуба и приятели – до края на годината предстои завършване на цялостно проучване на Ивановските скални манастири, пещери и скални светилища в района. Наше дело е най-високото проучено светилище на вр. Калин в Рила. Основна наша цел е развитието на ученически и младежки туризъм. Имаме учредена и регистрирана кооперация със свое управление. Изразявам собствено мнение – мисля, че не е редно БТС да отстъпва от две неща: да премахва формулата социален туризъм, той е традиция, която ни отличава от останалите видове туризъм и трябва да остане като термин в Устава. Второто нещо – БТС отдавна не е единствена по рода си организация като предмет на дейност, вече имаме сериозна конкуренция с претенции за национални организации. Затова в бъдеще ние трябва да имаме много сериозна законодателна инициатива. Има недоразумение в момента – клубовете, които са част от федерациите за тур. спортове да не могат да членуват и да се чудим колко организации да създаваме – веднъж ТД, втори път регистриран клуб по алпинизъм, трети път – по ориентиране, четвърти - по спелеология и пр. Нормално е федерациите да са част от съюза, защото те са негова рожба, както клубовете в голямата си част са рожба на ТД. Това трябва да се отстоява, а не да се примиряваме, защото имало такъв закон – наш пропуск е, че като организация не сме защитили позицията си. Иначе всяка една единица тръгва по собствен път и в един момент ще бъдем отделно. Така човек започва да се чуди къде да членува и на колко места да плаща членски внос.
Р. Драганов – организационните промени се налагат от ЗФВС и ММС, за да няма дублиране на финансиране. Няма как иначе, освен по сегашния закон, БТС да стане Национална организация за спортно-туристическа дейност. Премахването на термина „социален туризъм“ е предложено от бивши кадри на БТС и на този етап може да остане като термин, ще направим юридическа консултация. Съгласен съм, че той е уникален.
Стефан Георгиев – СТД „Академик“ – Русе – в дружеството има няколко клуба – доброволни сдружения – пешеходен и коло-туризъм, клуб почивно дело и тур. маркировка, спелеоклув и клуб по катерене и алпинизъм, които са отделни юридически лица и сериозно членство от студенти и преподаватели.. Имаме огромна катерачна зала. Работим много активно по маркировката в Централен Балкан. Правим походи в Рила, преминаваме участъци от маршрута Ком-Емине, общината ни е активен партньор. Член сме на Съветите по туризъм в Русе и Иваново, на Исторически музей – Русе, участваме в различни проекти.
Атанас Сивков - ТД „Черноморски простори“ – Варна – имаме 6 регистрирани клуба по пешеходен и коло- туризъм, полагане на маркировка, участваме в няколко републикански прояви, най- големи от които са националния поход „Черноморски бряг 2021“ и ежегоден колоездачен поход в някоя от балканските държави. Маркировката ни е слабост – има няколко маркирани от нас маршрути, както и поддържане на други пътеки, сред които и последните участъци от Ком- Емине от Рижки проход до нос Емине, при спазване на европейските стандарти. Бюджетът ни се формира от членски внос и помощ от община Варна.
Председателят на ТД „Бачо Киро“ – Дряново – имаме спортен клуб по ориентиране, пешеходен туризъм, спелеоклуб и мото-клуб – единствен в системата на БТС. Стопанисваме х. Бачо Киро, къмпинг „Стринава“ и пещера Бачо Киро. Участваме в похода „По пътя на четата на поп Харитон и Бачо Киро“ , съвместно с община Дряново в похода „Пътят на цикламите“, организираме състезание по ориентиране за купа „Дряново“, редовно се провеждат лагер-сборове за пещерно спасяване.
Стоян Димитров – секретар на ТД „Чумерна“ – град Елена – тази година дружеството чества 120 години – създадено е през 1901 г. Имаме 5 клуба: по спортно ориентиране, спортно катерене, пешеходен туризъм, поддържаме ски-писта и тур. обекти. Подкрепям казаното от колегата Георги Димитров, че е нормално хижите/материалната база да се стопанисва от ТД и вярваме, че сегашното ръководство на БТС върви в правилна посока. Подкрепям Евгени Коев терминът „социален туризъм“ да остане.
Пламен Петров – секретар на ТД „Узана“ – Габрово – работим добре с общината и сме член на Съвета по туризъм – Габрово. Тази година честваме 111 години от създаването на дружеството и ще проведем много инициативи, които съдържат числото 111.
Даниела Кръстева – НП „Централен Балкан“ – аз съм педагог по професия и еколог и от 12 години се занимавам с туризъм и туристическа инфраструктура на територията на НП „Централен Балкан“. Поддържаме около 480 км. маршрути. Посланието на нашия директор към вас е, че имате пълна подкрепа на наша територия, в момента работим активно с две туристически дружества – ТД „Стратеш“ – Ловеч и СТД „Академик“ – Русе - правим отсечката Беклемето – Дерменка. Със СТД „Академик“ – Русе правим азимутни табели, които ще бъдат разпределени по участъци. Очаквам вашите въпроси.
Евгени Коев – СТД „Академик“ – В. Търново – от десетилетия в Централен балкан има един проблемен участък – това е районът между Корита и х. Мазалат. Макар че е извън територията на НП „Централен Балкан“, при добро желание може да се намерят 10-15 железни кола за зимна маркировка. Всяка година в този участък се губят хора.
Р. Драганов – ако има проблемни участъци извън границите на НП НП „Централен Балкан“, БТС ще поеме полагането на маркировката по тях.
Надежда Иванова – ТД „Стоте войводи“ – Сливен – в някои хижи на БТС не ни дават отстъпка за нощувка като членове на съюза.
Р. Драганов – на заседание на УС на БТС ще обсъдим даването на отстъпка 20 % за нощувки и ще предложим това за решение на ОС на БТС. Благодаря ви за участието в семинара, ще се видим отново на Общото събрание на БТС на 12 юни тази година.
Петя Иванова
В-к "Ехо"