НАЦИОНАЛНИЯТ БОРД ПО ТУРИЗЪМ ОРГАНИЗИРА КОНФЕРЕНЦИЯ „ТУРИЗЪМ, ПРИРОДА, ИНОВАЦИИ“

23/04/2026

Служебният министър на туризма Ирена Георгиева участва в конференцията „Туризъм. Природа. Иновации“, организирана от Националния борд по туризъм по случай отбелязването на 20-тата годишнина на организацията. Събитието, което се проведе в Лесотехническия университет в София, е част от юбилейната инициатива на организацията с институционалната подкрепа на Министерството на туризма. Това второ издание на конференцията „Туризъм. Природа. Иновации“ събра представители на институциите, бизнеса и академичната общност. В него участва и председателят на БТС Венцислав Венев.

В своето приветствие към организаторите и гостите служебният министър на туризма Ирена Георгиева акцентира върху стратегическата посока за развитие на сектора: „Ако трябва да опишем бъдещето на туризма с една дума, тя е „баланс“ – между растеж и опазване, между технология и природа“. Тя подчерта, че природата е „същност на туристическото преживяване“ и че устойчивото управление вече е необходимост, а не избор.

Темата за отговорността към природата бе продължена от ректора на университета проф. д-р Христо Михайлов, председателят на УС на Българската стопанска камара Добри Митрев, проф. Стоян Денчев, председател на КС на НБТ и др.

След официалното откриване инициативата продължи с дискусия, модерирана от проф. Румен Драганов, член на УС на БТС, която естествено доразви темата за необходимостта от нов тип взаимодействие между природните ресурси, икономиката, научното знание и технологиите като основа за съхраняването на природното богатство на дестинацията и устойчивото развитие на туристическия потенциал на България.

Btsbg.org © 2026 All rights reserved