На 5 април т. г. 50 планинари от ТД „Стоте войводи” – Сливен изкачиха връх Каймакчалан, за да почетат паметта на воините от 11-и пехотен Сливенски полк, сражавали се там по време на Първата световна война.
Каймакчалан (2524 м) е първенец на планината Нидже. Намира се на границата между Северна Македония и Гърция. В превод от турски език името му означава „Връх на върховете“ или „Господар на върховете“, защото властва над бездна от безименни възвишения, коти и връхчета.
Битката при Каймакчалан се е състояла през септември 1916 г. между български и сръбски войници на Солунския фронт по време на Първата световна война (1915 – 1918). Тя остава в историята с огромните жертви и с необичайната надморска височина, на която е водена.
На 30 август 1916 г. на Каймакчалан са пратени български воини с цел укрепване на българската позиция и изграждане на път от кота 1881 към село Петалино. Това са 5 дружини, съставени от 11-и пехотен Сливенски полк (командван от полковник Никола Христов) и 1-ва дружина от 46-и пехотен полк. Българската войска успява да удържи върха до 1 октомври и се оттегля към по-северните си позиции в Завоя на Черна, за да възпрепятства настъплението на Сръбската армия. Българите претърпяват големи загуби и губят битката. Сърбите също дават много жертви. Тази победа за Антантата няма особено значение, защото акцията ѝ е прекратена заради времевите условия на идващата зима.