СЛУЖИТЕЛИ НА БТС СЕ ОБУЧАВАХА ПО ПРОГРАМА „ЕРАЗЪМ+“

28/03/2025

В периода 9-14 март т. г. шест служители от различни отдели в централата на Сдружение „Български туристически съюз“ участваха в шестдневно обучение на тема „Умения за по-зелен, отговорен и устойчив туризъм“ по Програма „Еразъм+“, Ключова дейност 1, сектор „Образование за възрастни“, финансирана от Европейския съюз.

Инвестирането в познания в отговор на динамичните промени във всички сфери на живота, в това число и на туризма, мотивира БТС да кандидатства за този проект с желанието да усъвършенства професионалната компетентност на персонала, който да придобие специфични знания по актуални теми като екологична устойчивост и отговорност. По този начин най-старата неправителствена организация в България, предоставяща различни услуги в сферата на социално ориентирания туризъм, включително обучения на възрастни, цели да разшири набора от зелени умения на своите служители, които да бъдат използвани при организиране на формално и неформално обучение на туристи и на лица, заети в туризма.

Курсът се се проведе на о. Тенерифе, Канарските острови, Испания. Освен хората от екипа на БТС в него участваха общо 23 представители на различни организации и институции от Полша, Латвия, Германия и Гърция.

Обучението беше предимно с практическа насоченост и включваше занятия на закрито и посещения на места с добри практики.

Първият ден бе посветен на природния резерват със специален статут „Reserva Natural Especial del Malpaís de Güímar“ - вулканична пустош, образувана преди около 10 000 години и съставена от основен конус с височина от 276 м, наречен парадоксално Montaña Grande (Голямата планина), вторични конуси и няколко базалтови потока лава.

Там на участниците беше предоставена полезна информация за самия резерват и за острова като цяло. За тях беше интересно да научат, че населението на Тенерифе е 900 000 души, а годишно е посещаван от 7.5 милиона туристи, което го прави най-посещавания от Канарските острови. Същевременно се предприемат редица стъпки за опазване на неговата природа и 48% от територията му са под различни форми на защитеност. Въпреки това в последните години се засилват настроенията срещу масовия туризъм, който води до повишаване на цените на жилищата и стандарта на живот. Това се дължи на факта, че едва 30% от приходите от туризъм достигат до местните жители, а огромните печалби отиват в международни корпорации.

Занятията през ден втори се проведоха в биосферния резерват „Parque Rural de Anaga“. Планинската верига, която той обхваща, е една от най-старите на Тенерифе. Високите й части са покрити с лаврова гора, оцеляла повече от 40 милиона години. Подобни гори покривали целия Средиземноморски басейн, но били унищожени при последния ледниковия период.

Този праисторически лес послужи като декор за преподаване под формата на играта „Търсене на съкровища“. Чрез нея бяха демонстрирани творчески образователни похвати на открито; екологични техники; обучение, базирано на игри, игровизация (прилагането на игрови елементи в неигрови ситуации с цел повишаване на ангажираността на участниците) и интерпретация на природното и културно наследство.

Курсистите прекараха следващия ден в Санта Крус де Тенерифе, столица на едноименната провинция, и усвоиха нови подходи към екологичното образование чрез забавни упражнения за изграждане на групова сплотеност и научни методи за преподаване на изменението на климата.

През четвъртия ден участниците в обучението посети местното „SOS Детско селище“ и прилежащата към него екоферма. Там бе наблегнато на използването на обучението на открито и устойчивия начин на живот като инструменти за социално включване и терапевтичните ползи от природата за хора със специални потребности. Особен интерес за българската група представляваха няколкото биоконструкции, изградени чрез различни техники, някои от които биха могли да се използват и в нашите планини – куполна къща от дърво; от коб – земна конструкция, изградена от смес от глина, пясък и слама; от измазани отвън бали слама; от приготвени на място непечени тухли от глина и вар и др.

Национален парк „Тейде“, създаден през 1954 г. и включен през 2007 г. в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, послужи като впечатляваща сцена на предпоследния ден. Той бе отреден за лекции по устойчив туризъм, потенциалът на легендите и драмата в преподаването на открито и използването на наблюдението на звездите като образователен инструмент.

Семинарът приключи във ферма за пермакултура – съвкупност от методи за устойчив дизайн на земята, максимално близки до естествените. Пермакултурата се основава на екологични и биологични принципи, като използва повтарящи се природни модели за максимизирането ползите и минимизирането на усилията. Целта е създаване на продуктивни системи, които задоволяват човешките нужди в хармония с природата.

Освен обучението по устойчиво земеделие, тук бе направена и крайната оценка на новопридобитите знания на курсистите, след което те получиха своите сертификати.

Целодневната заетост на служителите на БТС в учебните занимания не предразполагаше към допълнителни далечни и продължителни обиколки. Все пак координаторът на проекта, Иван Панкев, успя да посрещне изгрева от първенеца на цяла Испания и най-висока точка на всички атлантически острови - вулканът Тейде (3715 м). За целта той се изкачи до върха му след четиричасов самостоятелен нощен преход по маршрута от Рокес де Гарсия (11 км с 1600 м изкачване) и слезе навреме за следващите занятия.

Btsbg.org © 2025 All rights reserved